ERGEN PSİKOLOJİSİ

Terapist ve danışan arasındaki ortak bir süreçtir. Ortak tedavi hedefleri, değişime ilham vermek ya da yaşam kalitesini arttırmak olabilir. İnsanlar tek başlarına yüzleşmeleri zor olan sorunlarla ilgili yardım almak için terapi isteyebilirler. Bireysel terapi aynı zamanda terapi, psikoterapi, psikososyal terapi, konuşma terapisi ve danışmanlık olarak da adlandırılır.

Terapi, insanların refahlarına yönelik engelleri aşmalarına yardımcı olabilir. Merhamet ve benlik saygısı gibi olumlu duyguları artırabilir. Terapi gören kişiler, zor durumları ele almak, sağlıklı kararlar almak ve hedeflere ulaşmak için gerekli becerileri öğrenebilirler. Birçok insan kendini daha bilinçli hale getirmenin terapötik yolculuğundan keyif alırlar. Bazı insanlar kendi ruhsal ve duygusal gelişimleri için bireysel terapiye gidebilirler.

Psikolojik rahatsızlıkların bir çoğu insanın verimliliğini, yaşam kalitesini ve yaşama sevincini etkilemektedir.Terapi, zihinsel, duygusal, fiziksel ve davranışsal sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bireysel terapide tedavi edilebilecek bazı sorunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Zihin bir buzdağı gibidir. Yalnızca yedide biri suyun üzerinde görülebilir.

Çocuk ve ergen odaklı aile terapilerinde tüm aile bireyleri ile birlikte seanslar düzenlenir. Seansa katılan her kişiye eşit mesafede yaklaşılarak ve o kişilere eşit süreler verilerek her bireyin kendi problem tanımını açıklamasını, duygu ve düşüncelerini dile getirmesini sağlamak son derece önemlidir. Bu dönemde anne-babaların davranışları da çocuk ve ergene göre uyumlu olması için aile terapisinde ebeveyn tutumları üzerine de görüşmeler sağlanmaktadır.

Hangi Durumlarda Çocuk-Ergen Odaklı Aile Terapisine Başvurulur?

  • Okul sorunları
  • Davranış Bozuklukları
  • Bağımlılıklar (İnternet, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Kumar vb.)
  • İletişim Sorunları
  • Duygusal ve Davranışsal Problemler (İçe kapanıklık, saldırganlık, öfke, kaygı, korku v.b.)
  • Anne, baba ve kardeşler ile çatışma
  • Fobiler

Bireysel psikoloji, Alfred Adler tarafından geliştirilen, psikanalizden ayrı olarak daha çok toplumsallık ve bütünlüğe önem veren psikolojik kuram. Yaşamın özünde saklı olan gelişme, çaba harcama, iş görme eğilimiyle kendini açığa vuran gizemsel yaratıcı gücü kavrama arzusu, belli bir alandaki yenilgiyi bir başka alanda sağlanacak başarıyla dengeleme isteğinden doğup çıkmıştır. Adler, başlarda Sigmund Freud'un izleyicilerindenken, daha sonra fikir ayrılığına düşerek kendini bireysel psikolojiyi geliştirmeye adamış, Aşağılık kompleksi, Üstünlük kompleksi gibi karmaşalar öne sürmüştür. Birçok bakımdan Freud'un kuramına karşı geliştirdiği kavramlar vardır. 'Ego' karşısında 'benlik' gibi.

İlgini Çekebilir-TURAN DİNÇ

Aile Terapisi kapsamında, ailenin işlevselliği ve fonksiyonlarını etkileyen tüm problemleri ele almak ve bu problemlerin üstesinden gelmek mümkündür. Bu problemlerin en önemlilerinden biri aile içinde oluşan çocuk-ergen sorunlarıdır. Yaşamımız boyunca her evrede farklı problemler yaşar ve bu problemlerimizle çevremizde ki insanları etkileriz. Ön ergenlik ve ergenlik dönemin de yaşanan problemler hem kişinin kendisine hem ailesine hem de çevresine etki edebilir. Bu nokta da aile terapisinin olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Bireysel terapiden ziyade aile terapisi konuyu bir çok farklı perspektif ile birlikte ele alarak çözüme ulaşmada daha başarılı ve etkili bir yol gösterir.